top of page

    Народицький лісгосп було створено в 1936 році під час організації Головлісохорони на базі вже існуючого Народицького лісництва, площею -17 286 га, до якого входили лісові дачі Держлісфонду – Селецька, В’язівська, Міньківська і Христинівська.

    У 1939 році до складу Народицького лісгоспу були передані ліси місцевого значення , в результаті чого загальна площа лісгоспу склала 41 828 га.

    Утворений в 1936 році Народицький лісгосп ділився до 1939 року на 4 лісництва – Народицьке, Христинівське, В’язівське і Базарське, а з передачею лісів місцевого значення лісгосп було розділено на 6 лісництв.

    В 1947 році на території лісгоспу було проведено лісовпорядкування по першому розряду, так як до цього різні частини лісового фонду Народицького лісгоспу були впорядковані в різний час, починаючи з 1927 року. Наступні лісовпорядні роботи, що проводилися в 1956, 1967, 1977 роках дещо змінили розподіл території лісгоспу, було створено 7 лісництв.

    Після глобальної катастрофи на Чорнобильській АЕС, в квітні 1986 року, внаслідок радіоактивного забруднення лісових насаджень склалися умови , коли протягом багатьох десятиліть на значній частині лісів України стало неможливим традиційне ведення лісового господарства і тим паче – багатоцільове використання лісових ресурсів. Особливо гостро ці проблеми постали на Поліссі, де зосереджено близько 40% лісів країни, цей регіон і найбільше постраждав внаслідок аварії на ЧАЕС. Перед працівниками лісового господарства постали проблеми технологічного, екологічного, економічного та соціального характеру. Тому згідно наказу №6 по Житомирському державному лісогосподарському об’єднанню «Житомирліс» від 21 січня 1993 року на виконання наказу Міністерства  лісового господарства України від  20 січня 1993 року №6 «Про зміни в організаційній структурі об’єднання «Житомирліс» був організований Овруцько- Народицький спецдержлісгосп , до складу якого увійшли землі :

-  Народицького адміністративного району загальною площею 49 389 га , в тому числі Народицького держлісгоспу – 34 961 га  і колгоспні землі  із ступенем забруднення 15 Кі/км2 і більше загальною площею -14 428 га. 

-  Малинського адміністративного району : землі Народицького лісгоспу загальною площею – 481 га.

    Овруцько – Народицький спецлісгосп проіснував 13 років ,  згідно наказу №3 по Житомирському обласному управлінню лісового господарства від 19 січня 2006 року на виконання наказу Держкомлісгоспу України від 12 січня 2006 року №2 «Про вдосконалення управління лісовим господарством у Житомирській області» було реорганізовано державне підприємство «Овруцько-Народицьке спеціалізоване лісове господарство» шляхом виділення з його складу Базарського, Давидківського, Заліського, Кліщівського, Народицького, Радчанського лісництв і Радчанського нижнього складу з гаражем та створити на їх базі державне підприємство «Народицьке спеціалізоване лісове господарство»,також до складу спецлісгоспу було передано Закусилівське лісництво державного  підприємства «Овруцьке лісове господарство».      

    ДП «Народицький спецлісгосп» Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства Державного агентства лісових ресурсів України розташований на території Народицького та Малинського адміністративних районів Житомирської області, в її північно–східній частині. Загальна площа 55 495га.

    Поштова адреса : 11400  смт. Народичі, вул. Леніна,129

    Державний лісовий фонд  межує з лісовим фондом АПК та землями сільгоспкористування, які не використовуються за прямим призначенням із-за великого рівня забрудненості, на яких поступово проходить процес природного поновлення лісу, а також з територією Київської області та Республікою Білорусь.

     Адміністративно-організаційна структура і загальна площа

 

№ п/п      Найменування лісництв, місцезнаходження   Адміністративний район       Загальна площа,га

 

1.             Базарське с.Базар                                          Народицький                         7912

                                                                                   Малинський                          481

 

2.             Давидківське с.Грезля                                    Народицький                         5628

 

3.             Заліське с.Залісся                                          Народицький                         8306

 

4.             Закусилівське с. Закусили                              Народицький                         6144

 

5.             Радчанське с.Радча                                        Народицький                         7355

 

6.             Кліщівське с.Базар                                         Народицький                         10871

 

7.             Народицьке смт.Народичі                                Народицький                         8601

     

Всього       55298 ,   в тому числі по адміністративних районах Народицький 54817,  Малинський  481.

 

     Територія Народицького спецлісгоспу розташована в зоні Центрального Полісся. Згідно лісорослинних умов територія спецлісгоспу відноситься до зони змішаних хвойно-листяних лісів Східно-Європейської рівнини.

     Клімат району розташування спецлісгоспу помірно-континентальний. Зима досить тривала, але порівняно тепла. Середня багаторічна температура повітря складає +6.4С. Зима звичайно триває з другої декади грудня до другої декади березня. В цей період середня добова температура, як правило нижча 0 °С, утворюється сніговий покрив, замерзають річки.

     В середньому висота снігового покриву 20 см. Тривалість періоду з сніговим покривом 90-100 днів.  При тривалому пониженні температури та незначному сніговому покриві грунт промерзає на 1,5м, що в свою чергу негативно впливає на кореневу систему деревної рослинності. Внаслідок цього можуть спостерігатись пошкодження і вимерзання посівів в розсадниках, а також в незімкнутих лісових культурах.

     Напрям переважаючих вітрів південно-західний. Найбільша швидкість переважаючих вітрів по сезонах - зима. Швидкість вітру може збільшуватися до 18м/с. При вторгненні теплого морського повітря після тривалої морозної погоди в зимовий період утворюється ожеледиця, що сприяє утворенню льодяної кірки на поверхні снігу, рослин, а особливо дерев, що викликає їх пошкодження. Початок вегетаційного періоду наступає на початку третьої декади квітня.Кількість випадаючих за весну опадів 150 мм.

    Пізні весняні заморозки спостерігаються на початку травня, але інколи бувають і в кінці травня, що в свою чергу перешкоджає нормальній вегетації, цвітінню і плодоношенню дерев і чагарників.

    Літо починається в кінці травня і закінчується в першій декаді вересня,яка характеризується теплом і вологою. Середньомісячні температури всіх літніх місяців перевищують + 20 °С, за цей період випадає до 42% річної суми опадів.

Для літа характерні грози із зливами, за добу може випасти до 120 мм опадів. Грози інколи супроводжуються градом, що завдає шкоди лісовому господарству.

    У кінці жовтня розпочинаються нічні приморозки, а денна температура може досягати +22 °С. Листопад переважно дощовий, холодний, а інколи вже й зі снігом. В цілому кліматичні умови району розташування спецлісгоспу   сприятливі для вирощування   цінних   порід дерев, а саме - сосни звичайної, дуба, берези та вільхи. Це підтверджується переважанням у лісгоспі високих класів бонітету названих порід.

Найбільше поширення мають дерново-підзолисті грунти (90% вкритих лісом земель). Торф'яно-підзолисті і торф'яно-глеєві грунти розміщені в долинах річок і широких плоских пониженнях. За вологістю більша частина грунтів відноситься до матерії свіжих.

    Таким грунтам властиві найменш вибагливі до ґрунтової родючості породи - сосна, дуб, береза.

Із збільшенням у складі грунтів глинистих часток збільшується їх родючість, тому на глинисто-піщаних і супіщаних грунтах формуються змішані сосново-дубові насадження.  Заболочування території спецлісгоспу порівняно невелике для Полісся. Болота і лісові землі, які надмірно зволожені, складають 9,2% від загальної площі спецлісгоспу.

    Територія спецлісгоспу розташована в басейні річки Уж і притоках : Жерев,Грезля, Звіздаль та ін. Ці річки мають атмосферно-грунтове живлення і являються  типовими поліськими водопотоками. Озер на території спецлісгоспу немає, але є багато штучних водоймищ, які до Чорнобильської катастрофи використовувалися для розведення риби.

В цілому гідрологічні умови території розташування   спецлісгоспу цілком сприятливі для ведення лісового господарства.

     Район розташування лісгоспу відноситься до числа сільськогосподарських районів області з добре розвинутим тваринництвом.

     Провідною галуззю господарства є заготівля деревини і часткова її переробка.

     Основними шляхами транспорту в межах території спецлісгоспу є автомобільні шляхи з твердим покриттям державного і обласного значення, а також залізниця Коростень-Чернігів.

     Існує також достатньо розгалужена мережа грунтових польових доріг, недоліком є неможливість експлуатації  в окремі пори року.

 

Категорії  лісів

Групи і категорії захисності лісів                                                                             площа

                                                                                                                       га         %

Ліси природоохоронного, наукового, історико-культурного призначення.     

Заказники                                                                                                       24147    43,5

 

Рекреаційно – оздоровчі ліси                                                                             

Лісогосподарська частина лісів зеленої зони                                                        122        0,2

 

Захисні ліси

Ліси вздовж залізниць                                                                                       775        1,4

Ліси вздовж автомобільних доріг                                                                         409        0,7

Ліси, вздовж річок, навколо озер, водоймищ та інших водних об'єктів                      697       1,3

 

Експлуатаційні ліси                                                                                       29365     52,9

 

Всього по підприємству                                                                                55495      100

 

    Основним напрямком розвитку спецлісгоспу є  збереження  і підвищення природоохоронних, захисних, санітарно-гігієнічних,   естетичних  та   інших   корисних   функцій лісу, а також отримання цінної деревини.

    Характеристика  рівня  інтенсивності  ведення  лісового  господарства та виробничої потужності спецлісгоспу висвітлюється в таблиці. 

 

   Назва показників                                     Одиниця виміру              Кількість

 

Річний розмір лісокористувань                            тис.м3                     133,48

в т.ч. від рубок головного користування                                            70,74

 

Середній розмір лісокористувань на 1 га                 м3                        2,74

 

Річний об'єм лісовідновлення                                 га                         300

bottom of page